Jak řešit neharmonické vztahy na pracovišti

6/8/2018

Stressed businesswoman in the office

Disharmonické vztahy na pracovišti netěší. Když už nic jiného, vytváří nepříjemnou atmosféru, ve které se nikomu nepracuje dobře, ať už jste šéf nebo podřízený. Ona měla udělat, on nedodal, začarovaný kruh. Program „Individuální péče o zaměstnance“ přináší řešení jak z tohoto kruhu ven.

V práci trávíme velkou část našeho času. Ať chceme nebo ne, je nedílnou součástí našich životů. Osobní a pracovní zážitky od sebe nemůžeme zcela oddělit. Práci si nosíme domů a domácí starosti si balíme do práce. Když se tyto dvě roviny ovlivňují pozitivně, všechno funguje. Ale co když se nám osobní život hroutí? Jak se pak máme soustředit na důležité pracovní úkoly? A opačně: když nás zavalí práce, jaký vliv to má na naše soukromí?

Přítelkyně mi dala nůž na krk, jestli s ní chci být a plánovat společnou budoucnost a děti, je potřeba trávit více času dohromady. Rád bych, ale moje pracovní doba se hodně překrývala s jejím volným časem. Byl jsem zoufalý a požádal o pomoc konzultanta, jehož služby máme možnost využít v rámci benefitního programu v práci. Je to externista a pomohl mi najít cestu ven z celé situace, aniž bych musel podávat výpověď. Během několik sezení jsem si uvědomil, jaká je moje situace. Díky člověku „z venku“ jsem získal odstup. Našel jsem možnosti, co dělat a zvolil vhodné řešení. Společně s mým nadřízeným, kterého jsem se do té doby bál oslovit, jsme lehce upravili mou pracovní dobu. Ve výsledku jsou všichni spokojení. Před konzultacemi jsem jediné možné řešení viděl v nalezení nové práce a podání výpovědi.“

Zaměstnavatel může zaměstnancům nabídnout program „Individuální péče o zaměstnance“ jako součást odměňovacího systému. Každý zájemce si může vybrat z několika konzultantů toho „svého“. Pro úspěšnou spolupráci je totiž potřeba, aby si klient se svým konzultantem „sedl“, aby „zafungovala chemie“. Ten s ním pak bude, v rámci individuálních sezení řešit pracovní i nepracovní záležitosti; zkrátka cokoliv, co zaměstnance zrovna trápí a brzdí ho v práci. Konzultanti během sezení využívají koučovací přístup, stejně tak jako další rozvojové a terapeutické metody a techniky zaměřené na řešení životních situací. Program „Individuální péče o zaměstnance“ nabízí také práci s pracovními týmy.

Velkým přínosem celého programu „Individuální péče o zaměstnance“ z pohledu zaměstnavatele je nejen efektivní, spolehlivý, kompetentní a spokojený zaměstnanec, ale ve výsledku i funkční, výkonný a spokojený celý pracovní tým. Bonusem pro zaměstnavatele je pak i vysoká míra loajality ze strany zaměstnanců. Důvod je jednoduchý: Kdo by chtěl přijít o místo ve společnosti, kde nejde jen o práci, ale i o člověka?  Nabídka stabilního systému odborné podpory, kterou je možné využít nejen v případě akutní potřeby, ale i jako cestu prevence vyhoření, či cestu rozvoje osobnosti při snaze o zlepšování se, či při snaze o harmonizaci osobního a pracovního života je nabídkou, která je čím dál víc aktuální a nezbytná.

Snad žádná jiná doba totiž nebyla tak zaměřená na výkon, jako ta dnešní. Na pracovní trh navíc nastupují generace „Y“ a pomalu už i „Z“ se všemi svými specifiky. Mezi nejvýraznější patří právě snaha o harmonii osobního a pracovního života, snaha o neustálý osobní rozvoj, a také touha po práci, která naplňuje a přináší celkovou spokojenost do života. Vzhledem k tomu, že v roce 2020 bude na pracovním trhu aktivní cca 25 % a v roce 2030 cca 75 % generace „Y“, nedají se přípravy zaměstnavatelů příliš odkládat.

Situace na pracovním trhu je v současné době pro mnohé zaměstnavatele obtížná. Hledat nebo udržet schopného člověka je opravdu výzva a je potřeba hledat nové cesty. Nestačí už jen kandidáty pozvat na pohovor. Je nutné je do firmy „lákat“ a nabídnout „něco navíc“. Program „Individuální péče o zaměstnance“ je jednou z cest.

Nejbližší akce