Jak využít rodičovskou dovolenou pro lepší návrat do práce

4/9/2017

Processed with MOLDIV

Rodičovská dovolená je čas, který věnujeme zejména péči o děti. Stanou se pro nás vším a úplně zapomínáme samy na sebe. S koncem rodičovksé tak přichází otázka, co dál? Přečtěte si, jak se s přechodem do práce vypořádala klientka našeho projektu Iva Baltaretu a nechte se jejím příběhem inspirovat.

Nebo pro naprostou změnu. Před několika lety jsem byla na rodičovské dovolené a nechtěla jsem se vracet do bývalého zaměstnání, ani jsem nechtěla pracovat na plný úvazek od 9 do 5. Mám pro vás pár tipů, které se mi osvědčily a vlastně i díky projektu GLE dělám práci, která mě baví a jsem vlastním pánem.

Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem byla státním zaměstnancem, dělala jsem u kriminální policie a věděla jsem, že to místo už pro mámu se dvěma dětmi nebude ideální. Hlavně kvůli směnám. Ale i kdybych měla pravidelnou pracovní dobu, nevrátila bych se. Toužila jsem po práci, která bude víc flexibilní. Kde budu moct pracovat i částečně z domova a když budou děti chtít, zajdeme třeba do zoo nebo pojedeme na pár dní na chatu.

Ujasněte si, co chcete a nechcete

Já jsem zpočátku vůbec nevěděla, co přesně chci dělat. Důležité ale bylo udělat první kroky, pohnout se z místa. Pokud budete dělat, co vás baví a obloukem se vyhýbat tomu, co ne, najedete na tu správnou cestu. Objevujte a učte se nové věci. V dnešní době je totiž vše na internetu, stačí hodina denně a během pár měsíců toho zvládnete hodně. Udělejte si seznam toho, co vás baví. U mě to vypadalo asi takhle:

 • psaní
 • focení
 • tvoření
 • vymýšlení
 • internet

Je to jen pár věcí, ale stačilo to.

Každý den jsem do té doby trávila s dětmi a měla jsem pocit, že zakrňuju. Dodnes si vzpomínám na první chvíle, kdy jsem šla někam mezi “normální” lidi a necítila jsem se ve své kůži. Tušila jsem, že už něco musím změnit. Mladšímu byly dva roky. Měla jsem tedy 2 další roky, abych se postavila na vlastní nohy.

Učte se a inspirujte

Začala jsem navštěvovat workshopy, festivaly, výstavy, marketingová školení a také jsem objevila organizaci GLE, kde jsem se přihlásila do jejich projektu pro mámy. Musím říct, že těch několik měsíců mě hodně změnilo a posunulo dál. Díky konzultacím s Lucií Václavkovou a Jitkou Nesnídalovou jsem si ujasnila, jaké činnosti jsou zbytečné a co naopak vypilovat. Navíc jsem měla možnost si sehnat mentorku, což byla v mém případě specialistka na obsahový marketing a sociální sítě Michelle Losekoot. Všechny tyhle ženy mě obohatily a posunuly dál. A nejen ony, stýkám se i se dvěma dalšími účastnicemi. Neméně důležité je totiž i to, abyste byly obklopené podporujícími lidmi.

Ne každý totiž rozumí tomu, že se žena v domácnosti touží realizovat. Často to nejméně chápe vlastní rodina.

Kde ještě hledat inspiraci?

 • na Facebooku doporučuji skupinu #Holkyzmarketingu, je inspirativní, plná pracovních nabídek i poptávek a všichni jsou k sobě vstřícní
 • sledujte facebookové události, jakmile vás zaujme nějaká z vašeho oboru, obvykle najdete několik podobných
 • naucmese.cz je platforma pro všechny, kteří chtějí někoho vzdělávat nebo se vzdělávat, opravdu doporučuju už kvůli vřelé komunitě a pozitivně smýšlejícím lidem
 • pokud toužíte otevřít e-shop, pak určitě nevynechte stránky Můj první e-shop a z okolí žen, co si ho založily mohu doporučit platformu Shoptet

Přejděte do praxe

Měsíce učení jsem musela převést do praxe a měla jsem štěstí, že jsem si našla práci jako externí copywriter v cestovní kanceláři. Rozjela jsem blog zaměřený na DIY a stále se vzdělávala v online marketingu. Samozřejmostí byla třeba i úprava profilu na LinkedIn.

Musím říct, že jsem měla štěstí. Plynule jsem přešla z pozice mámy na rodičovské (definitivně mi tenhle status skončil letos v únoru) až k pozici napůl pracující a napůl pečující mámy. Pořád tu jsem pro svoje děti, zároveň ale dělám práci, která vyplňuje tu část, která se touží realizovat. Nyní pracuji skoro dva roky na pozici linkbuildera v agentuře GetFound. Stále píšu články na různá témata (třeba jako tenhle) a taky školím na téma linkbuilding a blogování.

Uvědomte si svoje přednosti

Chtěla bych všem mámám vzkázat pár věcí, na které často zapomínáme. Jsou to přednosti, díky nimž můžeme uspět u pohovoru oproti mnohem mladším kandidátkám:

 • Jsem si jistá, že jsme silnější, než když jsme byly bezdětné, zvládáme řešit situace ve stresu a jen tak nás něco nerozhodí.
 • Jsme nad věcí, už se nezabýváme maličkostmi a v kolektivu pak můžeme pomáhat řešit konflikty a usmiřovat spory.
 • Jsme loajální a umíme být vděčné, práci nebudeme měnit jako ponožky.

Tak začněte a zkuste se taky přihlásit, můžete jen získat :)

Iva Baltaretu

Zaujal Vás příbeh Ivy? Pomůžeme Vám plynule přejít z rodičovské do práce. Přijďte za námi a využijte našich služeb. Přihlásit se můžete zde.

Nejbližší akce