Zamyšlení než půjdete do práce po rodičovské dovolené

21/6/2018

close up of hands, notebook, coffee and cookies

Rodičovská dovolená se vám chýlí ke konci? Přemýšlíte, co dál? Podívejte se, na co určitě nezapomenout.

Rodičovská dovolená. Nebudeme raději ani přemýšlet, jak tento termín vznikl a kdo si myslel, že to bude dovolená. Jedno je ale jisté. Vždycky má konec a s ním se pojí i rozhodování, co dál. Zůstat doma a starat se o domácnost a děti? Jít do práce a snažit se naskočit do tempa, ze kterého jsem před narozením dětí vyskočila? Nebo se pokusit najít kompromis a tzv. sladit práci s rodinou?

Univerzální návody neexistují. To, co bezvadně funguje vaší kamarádce, neznamená, že je to ta pravá cesta pro vás. Jak zjistit, co bude vyhovovat právě mně? To si necháme na nějaký jiný článek. Dnes bychom vás rádi upozornili na tři oblasti, nad kterými je fajn se zamyslet, ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv variantu.

1. Kolik času chci práci věnovat?

Je to jednoduché. Víte, co všechno doma děláte a kolik vám to zabere času? Ať už vaše dítě nastupuje do školky nebo školy a vy máte pocit, že teď budete mít volno a tedy hurá do práce, zkuste se na chvilku zastavit a odpovědět si na tyto otázky.

  • V kolik škola/školka končí?
  • Kdo dítě do školy/školky bude vodit?
  • Bude mít dítě nějaké kroužky? Pokud ne, co bude dělat celé odpoledne?
  • Kdo je na kroužky bude vodit?
  • Kdo se o něj odpoledne postará, pokud na kroužky chodit nebude?
  • Kdo bude dítě vyzvedávat?
  • Kdo bude nakupovat a vařit?
  • Kdo bude uklízet?
  • Kdo bude prát a žehlit?

Otázky by mohly pokračovat, ale asi je již jasné, kam tím míříme. Odpověď by neměla znít vždycky “já”. Nejjednodušší je obrátit se na vaše nejbližší okolí. A ano, myslíme tím v první řadě vašeho partnera. Nebojte se otevřít diskuzi a zapojit ho do hledání řešení. Váš nástup do práce přinese řadu změn, které se dotknou celé rodiny a je tedy nutné, aby se na to všichni připravili. Například nákupy se již dají řešit online s dodávkou až domů. Také úklid domácnosti můžete přenechat někomu jinému. Vy tím získáte čas, který můžete věnovat jednotlivým členům své rodiny. Společně jistě přijdete na další možná řešení. Zmapovat si svou situaci a vědět, co pro vás možné je a co není, je velmi důležité. Umožní vám to reálně si ujasnit, co vlastně můžete budoucímu zaměstnavateli nabídnout.

2. Chci chodit do práce každý den?

Trh práce se neustále vyvíjí a stále častěji se objevují různé formy zkrácených úvazků. Pracovní nároky a možnosti samozřejmě vždy záleží na oboru, typu pracovní pozice a výši úvazku. Nicméně je dobré si ujasnit, jestli je pro vás výhodnější pracovat každý den např. čtyři hodiny nebo spíše zkusit odpracovat stejný úvazek ve dvou dnech. Tím však vaše možnosti nekončí. Ani kombinace s prací z domova, tzv. home officem už není žádné sci-fi. Proč nad tím vůbec přemýšlet? Budete se snadněji orientovat v nabídce pracovních pozic, a zároveň budete vědět, co je potřeba zjistit při pracovním pohovoru. Uspořádání si priorit, zmapování reality a hledání řešení, vás může navést i na novou kariérní cestu.

Až se budete probírat pracovními nabídkami, nezapomeňte vzít v úvahu také čas cesty do a ze zaměstnání. I ta vám zabere nějaký čas a ukrojí kus vašeho rána i odpoledne. Někdy se prostě nevyplatí cestovat do práce každý den, ale je lepší tam dojet jen dvakrát týdně.

Jak zjistit, jestli je zaměstnavatel otevřený tak široké flexibilitě? Většinou až na pohovoru. Z inzerátu se rozložení pracovní doby obvykle nevyčte a je nutné se na vše doptat osobně. Tady doporučujeme vyčkat až na pohovor a nezjišťovat hned při prvním telefonickém kontaktu. Pokud máte známého, který ve firmě pracuje, můžete se ho zeptat ještě před pohovorem a zjistit jaká je firemní kultura zaměstnavatele v přístupu k maminkám.

3. Co děti a krizové situace typu nemoc?

Představte si, že jste se již domluvila se zaměstnavatelem. Rodina je připravena na vaše pracovní nasazení. Děti jsou ve školce. A najednou přijde období nemocí. Týden doma s dětmi je za vámi, vrátí se do školky a za týden je máte doma zase. Po dvou měsících už začne být zaměstnavatel nervózní, že jste doma častěji než v práci a ani ten home office není tak produktivní, jak by si představoval. Zní vám to povědomě? Toto je jedna z nejčastějších obav zaměstnavatelů. Jak to budete řešit? Máte hlídací babičky? Skvělé! Partner se může také uvolnit ze zaměstnání. Ještě lepší! Je ale vaše babička připravená hlídat pět týdnů za tři měsíce? Kolikrát se reálně partner může uvolnit? I toto jsou témata, která je dobré probrat raději dopředu, než je řešit až v době nemocí. Možná je už na čase otevřít i otázku hlídání dětí „cizí“ osobou. Zdá se vám to nevhodné? Bojíte se, že budete mít špatný pocit z cizího člověka ve svém bytě? Nebudu cizímu důvěřovat stejně jako vlastnímu? Nebo vám připadá, že byste jako máma selhala, kdybyste se nezvládla postarat o své děti výhradně sama?

Je to jedno z nejožehavějších a zároveň nejčastějších témat, které maminky při návratu do zaměstnání řeší. Zajímaly by vás zkušenosti jiných maminek? Nenechte si ujít náš příští článek … a názor si pak udělejte samy.

Nejbližší akce